علت استفاده افراطی از شبکه های اجتماعی مجازی چیست؟

سن مجاز کودکان یزای استفاده از شبکه های اجتماعی
بهترین سن مجاز کودکان برای ورود به شبکه های اجتماعی
دی 6, 1399
هویت در شبکه های مجازی
هویت در شبکه های مجازی
دی 7, 1399
نمایش همه

علت استفاده افراطی از شبکه های اجتماعی مجازی چیست؟

شبکه های اجتماعی مجازی وعلت-های-استفاده-افراطی-ازآنها

علت های استفاده افراطی از شبکه های اجتماعی مجازی

شبکه های اجتماعی مجازی با همه خوبی ها و مزایایی که دارند برخی مواقع  موجب تهدیداتی در شبکه های اجتماعی می شوند  ازمهم ترین این تهدیدات در فضای مجازی بحث استفاده افراطی از شبکه های اجتماعی می باشد که همه بخصوص والدین را درگیر کرده است و بهتر است که برای استفاده از شبکه های اجتماعی و  حضور در فضای مجازی ساعات مشخصی را معین کرد

استادیار دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان گفت: بعد منفی استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی ناشی از عدم آگاهی استفاده درست از این شبکه‌ها است.نگین برات دستجردی اظهارکرد: شبکه های اجتماعی مجازی به فضایی گفته می شود .که کاربران آن متعلق به یک جامعه واقعی هستند. و با برخورداری از حقوق یکسان در فضای اینترنت گردهم می‌آیند. و حرمت نهادن به فرهنگ‌ها، تعامل و اثر پذیری از ویژگی‌های چنین محیط‌هایی است.

 

هدف شبکه های اجتماعی مجازی

وی با اشاره به اینکه هدف شبکه‌های اجتماعی مجازی فراهم آوردن امکان ارتباط میان. افراد به منظور رشد سطح علمی افراد است. گفت: شبکه‌های مجازی امکانی را برای ایجاد ارتباط و گفت‌وگو به اشتراک گذاری اطلاعات عمومی یا حتی خصوصی در قالب عکس. فیلم یا دست نوشته برای افراد فراهم می‌کنند. و هدف آن‌ها کمک به بهبود و تسهیل روابط، همکاری و تعامل بین افراد و سازمان‌ها در موضوعات گوناگون است.

 

این استادیار دانشگاه اصفهان با اشاره به دو بعد فرصت و تهدید شبکه‌های اجتماعی گفت: تهدید این شبکه‌ها ناشی از عدم آگاهی نسبت به چگونگی استفاده از آن‌ها است .و ارایه خدمات عمومی و رایگان به مردم برای برقراری بهتر ارتباط را باید به عنوان نکته مثبت شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفت.

 

برات دستجردی ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی ارتباطات همزمان و غیر همزمان را برای کاربران میسر می‌کند .و افراد می‌توانند بر اساس علاقه‌مندی‌های خود سایت‌ها یا وبلاگ‌هایی را تأسیس و در ارتباط با موضوعات مختلف دیدگاه‌های افراد را بسنجند. که این امر به شکل‌گیری دیدگاه‌های جدید منجر می‌شود.

 

نقش شبکه های اجتماعی مجازی در رشد و آگاهی جامعه

وی در خصوص نقش شبکه‌های اجتماعی در رشد و آگاهی جامعه گفت: مواردی از قبیل آموزش‌های مجازی، یادگیری الکترونیکی، اشتراک‌گذاری ایده‌های مختلف و گروه‌هایی که برای یک موضوع خاص تدارک دیده شدند در بالا بردن سطح آگاهی جامعه مؤثر است؛.در این شبکه‌ها محدودیت‌های زمانی و مکانی از بین می‌رود و افراد می‌توانند با متخصصان و دانشجویان دانشگاه‌های دیگر بدون صرف هزینه وارد ارتباط و تبادل نظر شوند.

 

این استادیار دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه تهدیدهای شبکه‌های اجتماعی در ایران. بیشتر از فرصت‌های آن است. اظهار کرد: این مسئله به دلیل ورود دیر هنگام شبکه‌های اجتماعی به ایران نسبت به دیگر کشورها است. بنابراین مردم سعی دارند این عقب‌ماندگی از فناوری را با استفاده نامناسب و افراطی جبران کنند. و همچنین عدم آگاهی از فلسفه شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی و نبود فرهنگ سازی و عدم اطلاع از کاربردهای درست این شبکه‌ها. منجر به نوعی استفاده “دل‌بخواهی” افراد از این شبکه‌ها شده است.

 

آسیب‌های فردی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی

برات دستجردی تصریح کرد: استفاده سوء از فضای مجازی موجب می‌شود. فرد از محرک‌های دنیای واقعی فرار ‌کند و به جای روبرو شدن با واقعیات در جامعه و کسب تجربیات جدید وارد محیط‌های مجازی شود. بنابراین هنگام ورود به جامعه نمی‌تواند مسائل را برای خود آنالیز کند. و توانایی برخورد با کوچک‌ترین مشکل را از دست می‌دهد.

 

وی با بیان اینکه استفاده افراطی از شبکه‌های اجتماعی افراد را از مناسبت‌های اجتماعی دور می‌کند. ادامه داد: استفاده افراطی از این شبکه‌ها هم‌چنین در بعد فرهنگی باعث تضعیف پایبندی به فرهنگ خانواده و جامعه می‌شود. و سردرگمی فرد را در پی دارد.

 

این استاد علوم تربیتی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه. استفاده مفرط از شبکه‌های اجتماعی باعث به وجود آمدن سوءظن میان زوجین می‌شود. گفت: استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند آغاز اختلاف میان زوجین باشد .و اگر به موقع ریشه یابی و درمان نشود می‌تواند به جدایی منجر شود.

 

برات دستجردی به فیلترینگ این شبکه‌ها اشاره کرد. و گفت: جایی که افراد هنوز فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی را ندارند. و زیر ساخت‌ها کاملا فراهم نشده است. فیلترینگ می‌تواند خط توقفی برای افرادی که فرهنگ استفاده درست را ندارند، باشد؛ البته باید توجه داشت فیلتر شدن تمام سایت‌ها نیز اثرات بدی به دنبال دارد.

ممنون که با ما همراه بودید. لطفا مقالات دیگر مارا مطالعه کنید.بدون شک از خواندن مطالب لذت خواهید برد.

مقالات دیگر : 

 

 

#مجید_درویش_زاده #لاین_استور#استارتاپونه
درویش زادهDarvishzade
پنل ممبر فالوور

دیدگاه ها بسته شده است